AMİGURUMİ OYUNCAK YAPIMI

Her telden içeriğin yer aldığı site...

AMİGURUMİ OYUNCAK YAPIMI

Son zamanlarda amigurumi oyuncak yapımını çok duyar olduk. Komşulardan, çocuklardan, anneler ve babalardan, sosyal medyadan…Peki bu amigurumi nedir ? Nereden duyduk ? Bize nereden geldi ? Öncelikle bu soruları cevaplayarak işe başlamak istiyorum.

Amigurumi Nedir ?

Amigurumi; Kökeni Japonya olup örülmüş, doldurulmuş oyuncak anlamına gelir. Yani görüldüğü gibi bize Japonya’ dan gelmiş. Bu oyuncaklar sık iğne tekniği şeklinde tığ ile örülüp içi elyaf, yün gibi ürünlerle doldurulur. Daha sonra ortaya ayıcık, bebek, fil, maymun vs birçok oyuncaklar ortaya çıkar. Hepsi de birbirinden sevimli ve güzel…

Amigurumi oyuncaklar bebeklerimiz için oldukça sağlıklı. Plastik, Çin malı oyuncaklar yerine bu sağlıklı amigurumi oyuncaklar tercih edilmeli. Plastik, kalitesiz, sağlıksız oyuncakları bebekler ağızlarına alabilir ve beklenmedik hastalıklara yol açabilir. Hijyen açısından da amigurumi; örgü olduğu için kolaylıkla makinede yıkanabilir. Yıkamada her hangi bir bozulma, sökülme yaşanmaz. Oldukça sağlamdır. Yıkarken de kimyasal ürünler kullanmamaya, saf ve doğal sabun tozları kullanılmaya dikkat edilmelidir.

amigurumi yapımı
Ayıcık Bacak Yapımı

Amigurumi Nasıl Yapılır ?

Şimdi gelelim bu amigurumi oyuncaklar nasıl yapılıyor ? sorusuna…Kesinlikle fabrikasyon bir ürün değildir. Yapımı sanayi ortamında da gerçekleşmez. amigurumi oyuncakları herhangi bir oyuncak dükkanında veya AWM ‘lerde kesinlikle görmemişsinizdir. Göremezsiniz. Çünkü tamamen el emeği göz nurudur. Uğraş ve emek isteyen bir üründür. Kullanım ömrü de uzundur.

Genellikle ev hanımlarımız boş vakitlerinde evde amigurumi oyuncaklar yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor. Yapılması emek ve zaman harcadığı için para getirisi de oldukça yüksek. Hem çocuklarımızın sağlığı hem maddi açıdan kazanç için amigurumi oyuncak yapımı son derece tercih edilen bir iştir. Unutmayalım ki çocuklarımız bizim geleceğimiz, her şeyimiz. Onların sağlığı her şeyden önemlidir. İmkanı olan, birazcık da el becerisi olan herkes amigurumi oyuncak yapabilir.

Siz de hemen bir ip ve tığ alarak amigurumi oyuncak yapmaya başlayabilirsiniz…

Aşağıda bulunan videodan örnek amigurumi oyuncak yapımını bütün ayrıntıları ile izleyebilirsiniz. HERKESE KOLAY GELSİN… ( =

Ayıcık Kafa Yapımı
Ayıcık Gövde Yapımı
Ayıcık Kol-Kulak Yapımı

Amigurumi oyuncak yapımı ile alakalı daha fazla videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir