Çocukların Sevimli Kahramanı: Palyaçolar

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Çocukların Sevimli Kahramanı: Palyaçolar

Çocukların sevimli kahramanı desem hemen aklımıza palyaço gelir. Amacı güldürmek ve eğlendirmek olan palyaçoları neredeyse bütün çocuklar sever (bazıları korkuyor, koulrofobi denilen bir korku). İtalyanca kökenli Pagliaccio kelimesinden Türkçe’ye geçmiş olan Palyaço TDK’ya göre “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, yüzü aşırı ve komik biçimde boyalı oyuncu” şeklindedir.

Tarihçesi

Günümüzde artık sanat olarak adlandırılan palyaçoluğun temellerinin M.Ö. 1600’lü yıllara dayandığı düşünülüyor. Her toplumda farklı ihtiyaçlar için ortaya çıkmış olan palyaçoluk mesleği İtalya’da sokak sanatçıları, Fransa’da pandomim sanatçıları, Japonya’da kabuki ve son olarak Osmanlı’da dalkavuk olarak 18. yüzyıla kadar karşımıza çıkmaktadır.

Çocukların Sevimli Kahramanı
Charlie Chaplin

Yakın tarihimizin bildiğimiz belki de en meşhur palyaçosu Charlie Chaplin’dir. Komedinin evrensel olduğuna dair mesajları vardır: “Sessiz filmler çekiyorum. Eğer İngilizce konuşsam beni sadece Amerikalılar izleyecek. Dünya Amerika’dan ibaret değildir.”

Günümüzde Palyaçoluk

Günümüzdeki palyaçoluk aslında 19. ve 20. yüzyıllardaki varyete gösterilerinden ortaya çıkmış sirk palyaçoluğudur. Palyaçolar genellikle abartılı yüz makyajı, kocaman ve yuvarlak burunlu ayakkabıları ve renkli giysileri ile (gözümüzün önüne gelmiş olması lazım) karşımıza çıkmaktadırlar.

Palyaçolar genellikle saf taklidi yaparak güldürmeye çalışırlar. Günlük hayatta yapılması gereken işleri abartılı bir biçimde yaparlar ve bunları yaparken de çok normalmiş gibi davranırlar.

AVM'de bir palyaço
AVM’de bir palyaço

Günümüzde palyaçoları çoğunlukla AVM’lerde görmekteyiz. Onun haricinde, sirklerde, okullarda, mağaza açılışlarında, doğum günü ve yılbaşı partilerinde görebilmekteyiz.

Palyaçolar Her Yerde

Palyaço kavramı toplumumuza ve diğer toplumlara bazı etkileri olmuştur. McDonald’s firmasının maskotu bir palyaço ve koşullu şartlanma dolayısıyla, palyaço görünce acıkıyoruz.

Kayıp Balık: Nemo filminden hatırlayacağınız o süslü balıklar da palyaço balığı.

Çocukların sevimli kahramanları olması gereken palyaçolar, büyüklerin ve küçüklerin azılı düşmanı haline geldikleri de oldu. Amerika’da 2016 yılında seri katil palyaço furyası başladı. Elinde motorlu testere ile palyaço şeklinde giyinmiş seri katiller insanlara saldırıyordu.

Katil Palyaço Şakası

Daha sonra belki bu travmanın üstesinden gelmek için, belki de gerçekten komik bir durum oluşturduğu için katil palyaço şakaları yapılmaya başlandı.

Batman filmlerindeki sevdiğimiz kötü karakter “Joker” aslında bir palyaçodur.

Stephan King’in “IT” kitabında ve filminde korkunç bir palyaço, çocukluğunda o filmi izlyenler için palyaço travması yaratmış olabilir.

Palyaçolardan Neden Korkarız?

Kişisel gelişim kitaplarında üzgün palyaço konusu hep anlatılır. Bir ara kişisel gelişim kitaplarının, sadece kişisel gelişim kitabı yazanlara para kazandırmasıyla alakalı da bir yazı yazmalıyım 🙂

Turgut Uyar – Palyaço (Seslendiren: Osman Sonant)

Turgut UYAR’ın “Palyaço” isimli bir şiiri vardır. (Turgut UYAR’ın olmayabilir şiir bilen varsa aydınlatırsa sevinirim)

Palyaçolarla alakalı ufak bir yazı hazırlamaya çalıştım. Belki ileride eklemeler çıkarmalara yapabilirim. Eğlence kategorimizde farklı içerikler de bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir