Son Dönemin En Etkili Yöntemi ” Akupunktur Tedavisi ”

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Son Dönemin En Etkili Yöntemi ” Akupunktur Tedavisi ”

Bu yazımda sizlere son dönemin en etkili tedavi yöntemi olan Akupunktur Tedavisi hakkında bilgiler vereceğim. Sonuçları kanıtlanmış ve gerçekten işe yarayan bir tedavi şekli. Gelin şimdi bütün ayrıntıları ile Akupunktur nedir ? bilgiler edinelim.

Akupunktur Nedir ?

Görüldüğü üzere adı bizim Türkçemize çok yabancı. Okuması dahi zor. Öncelikle bu yabancı ismi kendi dilimize göre biraz daha anlaşılır hale getirelim. ” Acus ” iğne, ” Puncture ” batırmak anlamına gelir. Aslında iki kelimeden oluşur. İğne batırmak anlamına gelir. Türkçe de bu kelime kısa yoldan Akupunktur olarak söylenir ve okunur.

Akupunktur yaklaşık 3 – 4 bin yıl öncesine dayanan, deneme yanılma yöntemiyle bugün ki halini almış bir Çin tıp yöntemi. 1978 yılına kadar biraz Çin içerisinde kapalı kutu olarak kalmış. 1978 yılından sonra Dünya Sağlık Örgütü yapılan bilimsel çalışmaları derleyip, toplayarak Akupunkturu bir tedavi yöntemi olarak ilan etmiştir.

Akupunktur ; vücut yüzeyinde bulunan bazı nokta ve noktalara, bu işlem için yapılmış özel iğnelerin batırılmasıyla hastalıkları iyileştiren özel bir tedavi yöntemidir. Akupunktur tedavisinin asıl amacı vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğinin desteklenmesidir. Vücudun çeşitli yerlerine yerleştirilen iğneler beyinde değişik yerleri uyararak etki eder. Öncelikle hastalık sürecinde ilaç tedavisi uygulanır. Geçmediği takdirde yardımcı tedavi yöntemi olarak akupunktur tedavisi uygulanmalıdır.

Akupunktur Tedavisi İğnesi
Akupunktur iğnesi

Akupunktur Nasıl Yapılır ?

Akupunktur uygulanacak bölge hijyen acısından oksijenli su ile temizlenir. O kısımdaki noktalar bulunur ve paslanmaz çelikten yapılmış iğneler belirlenen noktalara batırılır. Acısını tarif edecek olursak çok korkmaya gerek yok bir sinek ısırığı gibi diyebiliriz. İğnelerin durma süresi 20 ile 30 dk arasıdır. Bundan daha fazla süre durduğunda fayda sağlamaz.İğneleri çekerken herhangi bir ağrı, sızı yaşanmaz. İğnelerin çıkartıldığı yerde kanama görülmez ama yine iç kanama olmamasına karşın bir kaç saniye pamuk bastırılmalıdır.

Hastalığın cinsine göre seans sayısı değişir. Örneğin sinüzit tedavisinde haftada 2 sefer 10 – 12 seans uygulanır. Akupunktur tedavisi akupunktur eğitimi alan uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Akupunktur Tedavisi Zayıflamaya Yardımcı
Akupunktur zayıflamaya yardımcı

Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

 • Baş ağrısı
 • Sinüzit ve migren
 • Diş ağrıları
 • Omuz, eklem, sırt, boyun ağrıları
 • Kas ağrıları
 • Bilek ağrıları
 • Kolda güçsüzlük ve uyuşma
 • Ameliyat gerektirmeyen ağrılar
 • Bel ağrıları, diz ağrıları
 • Topuk dikeni
 • Varis
 • Kilo verme
 • Kırışıklık önleme

Bu yazımda elimden geldiği kadar Akupunktur Tedavisi’ni anlatmaya çalıştım. Hazırlamamı istediğiniz konuları yorumlarda belirtebilirsiniz. Sitemizdeki genel kategorili eğitimlere linkten ulaşabilirsiniz.

 

2 cevap

 1. Seher dedi ki:

  Çok işime yarayan bilgi oldu teşekkürler emeğinizle yapıyorsunuz umarım yeterince değeri alırsınız

 2. Smyye kyk dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir