Toplumsal Farkındalığımızı Artırmak İçin: İşaret Dili (Video)

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Toplumsal Farkındalığımızı Artırmak İçin: İşaret Dili (Video)

İnsanlar yaradılış itibari ile belirli organlara sahiptir. Bunlar; iç organlarımız ve 5 duyu organımız. Hepsi de birbirinden önemli bizim için. İnsan çevresiyle iletişim kurmak ister, gezmek, görmek ister. Ama hepimiz bütün vücut organlarına sahip olacak kadar şanslı değiliz. Bazılarımızın doğuştan kulağı duymaz, bazılarımızın eli kolu yoktur, bazılarımızın konuşamama engeli vardır. İnsan sadece doğuştan da kaybetmez organlarını…Sonradan bir kaza ile veya bir sağlık sorunu nedeni ile de kaybedebilir.
Unutmayalım ki herkes bir engelli adayı. Bu durum hayatı tamamen söndürmemeli. Tabi ki her organ birbirinden önemli ama bu yazımda ben konuşamayan ve duyamayan bir kişinin nasıl dışarı ile iletişim sağlayabildiğini anlatacağım. Nasıl mı iletişim sağlıyor ? İşaret dili ile…

işaret dili ile iletişim kuran kadın
işaret dili ile iletişim kuran kadın

İşaret Dili Nedir?

işaret dili sevgidir
işraret dili sevgidir

İşaret dili ; Konuşma ve duyma organlarından herhangi birini ya da her ikisini birden kaybeden insanların el hareketleri ve yüz mimikleri ile karşı tarafla iletişim sağlamasıdır. Geçmişe baktığımızda her dönemde sağır ve dilsiz insanlar hep vardı ve uzunca da bir süre kalıcı bir tedavi geliştirilene kadar da olacak. Kendi el hareketleri ile bir şeyler anlatmaya çalışıyorlardı. Günümüzde bu durum daha da gelişti ve kurumsallaştı. İşaret dili eğitim veren yerler açıldı ve destekler günden güne arttı. Halk Eğitim Merkezleri’nde açılan işaret dili kursu faydalanmak isteyen herkese eğitim veriyor. Bunun dışında ücretli eğitim veren özel kurslar da vardır.

İşaret Dilinin Kullanımı Nasıldır?

İşaret dilinde her harfin el hareketi mevcut. Kullanılan kelimeler harf harf olarak da gösterilebilir. Bunun yanı sıra her kelimenin de ellerde gösteriş şekli vardır.

işaret dili alfabesi
işaret dili alfabesi

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi her harfin anlamı var. Elleri hareket ettirerek iletişim kurmak başlarda zor olsa da sonra sonra eller yatkın hale geliyor. Burada asıl önemli olan hareketlerin anlamını unutmamak. Her bir hareket düzgün yapılmalı. Karşımızdaki kişi bizim ne demek istediğimizi net anlamalı. Linkteki web sitesinden görüntülü işaret dili sözlüğüne ulaşabilirsiniz.

Reynmen Derdim Olsun – İşaret Dili

Görüldüğü gibi önemli olan kendi iletişimimizi dünya ile kesmemek. Umudumuzu, hayat sevincimizi yitirmemek. Ağızla konuşulamıyorsa el ile konuşulur. Kulak ile duyulamıyorsa da hareketleri görerek duyulur. Aslında engel sizsiniz… Bütün her şeyi bir yere bırakıp hayatı kaldığı yerden yaşamaya devam etmeliyiz. Konuşan eller ile hayata yeniden dönüp bütün umutları yeşertmeliyiz. Bunların hepsi bizim elimizde. Yeter ki kendinize inanın …

Bu yazımın sonuna gelirken “bir toplumun değeri engelli bireylerine verdiği değer kadardır” diye düşünüyorum. Benzer yazılarımız için sitemizdeki kişisel gelişim yazılarını takip edebilirsiniz.

 

2 cevap

  1. Özge Eğri dedi ki:

    Çok güzel yazmissiniz emeğinize sağlık başarınızın devamını dilerim🌹

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir