Kağıt Katlama Sanatı “Origami” ve Örnekleri

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Kağıt Katlama Sanatı “Origami” ve Örnekleri

Kağıt katlama ve o kağıtlardan belirli şekillerin çıkması beni çocukluğumdan beri hayran bırakan bir olay. Aslında çok düşünmesek de kağıt katlamak bir sanatsa neredeyse herkes bir sanatçıdır. Çünkü ilkokul hayatımızdan başlayarak, ta belki de hayatımızın sonuna kadar kağıtları katlayarak çeşitli şekiller veriyoruz.

Bazen bir şapka oluyor yaptığımız, bazense gemi, bazen rüzgar gülü, bazen bir uçak oluyor. Kesmeden yaptığınız bütün kağıt katlamalarının genel adı origami. Keserek yaptıklarımızın adı da kirigami onu da başka bir yazıda anlatırım.

Origami ismi Japonca bir isim olup ori – katlamak, gami de kağıt manasına gelen iki sözcüğün birleşiminden oluşan bir kelime. İsmini Japon’lardan almış olsa da, Çinlilerin bu sanatı çıkardığına dair bazı söylentiler de var.

havludan yapılmış çiçek origami
havludan yapılmış çiçek origami

Origami sanatını her ne kadar kağıt katlama olarak bilsek de restoranda otururken peçeteden, otel çalışanıysanız havludan, zenginseniz paradan aklınıza gelebilecek düzgün kenarları olan ve şekil alabilen her şeyden yapabilirsiniz.

paradan yapılmış tişört origami
paradan yapılmış tişört origami

Origamiyi çocuklarınız eğlensin diye yapabilirken kendiniz için de yapabilirsiniz. Çeşitli yarışmalar da düzenlenen origamiyle alakalı bir kaç basit örneği bu yazımızda paylaşacağız.

origami köpek yapımı
origami köpek yapımı
kağıt katlama ile köpeğin yapılış aşamaları
origami köpeğin yapılış aşamaları
origami tilki yapımı
origami tilki yapımı
kağıt katlama ile  tilkinin yapılışı
origami tilkinin yapılış aşamaları

Aşağıdaki videoda da zor bir origami modeli var. Kullandığı kağıt her ne kadar normalden farklı da olsa özel bir kağıda ihtiyaç yok. Standart bir A4 kağıdı ile yapılabilir.

origami dragon yapımı

Bu yazımızda kağıt katlama sanatı “origami” hakkında ufak tefek bilgiler vermeye çalıştım. Daha fazla araştırmak istiyorum diyenler linki ziyaret edebilirsiniz. Diğer eğitimle ve eğlence ile alakalı yazılarımızı da linklerden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir