Kitap Okumayı Nasıl Sevebiliriz?

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Kitap Okumayı Nasıl Sevebiliriz?

Yazıya eleştiriyle başlamak pek mantıklı olmayabilir. Bu yüzden yazıya olumlu bir şeyle başlayım. Ülkemizde az kitap basıldığı için az kağıt harcanıyor. Kendimi zorladım ama daha fazla olumlu bir şey bulamadım. Çünkü bu işin olumlu bir yanı yok. Ülke olarak az kitap okuyoruz ve az kitap basılıyor. Yani kitap okumayı sevmiyoruz ve kitap okumuyoruz. Kitap Okumayı Nasıl Sevebiliriz? Bu yazımızda biraz bu konu üzerinde duracağım.

Kitaplar belki zamanda yolculuğun anahtarıdır. Belki başka dünyalara açılan bir kapıdır. Işınla beni Scotty derseniz bir kitaba, sizi o kitabın içine ışınlar aslında. Yani kitaplar size zamanda yolculuk da yaptırır, sizi bir yerden bir yere de ışınlayabilir. Tabi bütün bunları yapmak için kitap okumak gerekiyor. Kitap okumaya nasıl başlarız, gelin hep beraber başlıklar halinde inceleyelim.

ışınla beni scotty
ışınla beni scotty

Hangi Tür Kitaplardan Hoşlanıyorsunuz?

Hangi tür kitapları sevdiğinizi bulmadan kitap okumaya başlarsanız büyük ihtimalle kitap okumaktan sıkılıp kitabı yarıda bırakacaksınız. Duygusal bir yapınız varsa aşk romanlarını deneyebilirsiniz. Mesela Canan TAN’ın kitaplarını okuyarak başlarsanız kitap okumayı çok sevebilirsiniz. Ya da hayal gücünüz biraz fazla çalışıyorsa fantazi kitaplarını okuyabilirsiniz. Harry Potter kitapları bu işe başlamak için biçilmiş kaftan diyebilirim. Şahsen ben Harry Potter kitaplarını bir veya iki günde okuyup bitirdim. Resmen elimden bırakamadım.

harry potter serisi
harry potter serisi

Önemli olan sevdiğiniz kategorileri bulmak ve bu kategorilerden yola çıkarak daha fazla kitap bulmak. En son elinizden kitap düşmeyen bir kitap kurdu olacaksanız. Onlara ve kendinize bir şans verin.

Kitapların Sayfa Sayısı Sizi Korkutmasın

Bazı kitaplar ince, bazıları da kalın olabilir. Kalın kitaplar genellikle gözümüzü korkutabilir. Okumaya başlamak için çok ideal olmayabilirler. Ama biraz alıştıktan sonra kalın kitapları da okumalısınız. Yazarın ne kadar emek verip hazırladığını düşünün. Sadece yazara saygı için bile okunur bazı kitaplar.

kalın kitaplar illa sıkıcı olamk zorunda değil
kalın kitaplar illa sıkıcı olmak zorunda değil

Çok Satılan Kitapları Tercih Edin

“Best Seller” yani çok satan kitapları veya popüler kitapları okumak, okumaya başlayanlar için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü eğer akademik kitap değilse bu çok satan kitaplar, herkes beğendiği için almıştır. Siz de bir şans verin, emin olun seveceksiniz.

Çok Satanlar
D&R Çok Satanlar

Her Gün Okuyun

Her gün kendinize bir okuma hedefi koyun. Bu hedef günlük 20 sayfa, 30 sayfa gibi düşük rakamlar olabilir. Hem okumaktan sıkılmazsınız hem de her gün okuduğunuz için alışkanlık yapacaktır. 150-160 sayfalık bir kitap okuduğunuzu düşünün her gün 20 sayfa okusanız 8 günde bir kitap okumuş olursunuz. Bu şekilde devam ederseniz, yılda 45 kitap okumuş olursunuz ki Türkiye için fazlasıyla iyi bir rakamdır.

Sıkılırsanız Bırakın

Bir kitaba başladınız diyelim. Baktınız çevirisi kötü yapılmış, veya çok fazla tasvir var, veya konusu ilginizi çekmemeye başladı, veya çok fazla karakter var kayboldunuz kitabın içerisinde. Bütün bunlar oldu ne yapacaksınız? Kitabı bırakın. Belki daha sonra tekrar okursunuz. Belki de okumazsınız. Sıkıcı bir kitabı okumak, sizi kitap okumaktan soğutabilir. Bunun olmasını istemezsiniz. Bu yüzden bırakın gitsin.

Sıkıcı kitapları bırakın
sıkıcı kitapları bırakın

Sitemizde fırsat buldukça kitap özetlerini veya incelemelerini paylaşmaya çalışacağız. Sizin de okuduğunuz kitaplar varsa özetlerini bize gönderirseniz sitemizde yayınlayıp diğer okuyucularımızın yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir