Hababam Sınıfı Filminde Neden “İnek Şaban” Var?

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Hababam Sınıfı Filminde Neden “İnek Şaban” Var?

hababam sınıfı karakterler

Hababam Sınıfı filmleri, Rıfat ILGAZ’ın yazdığı romandan sinemaya uyarlanmış bir eserdir. Bu eserde belki millet olarak en sevdiğimiz karakter “İnek Şaban”dır. İnek Şaban karakterini olabilecek en iyi şekilde temsil eden, Türk sinemasının değerli oyuncusu Kemal SUNAL canlandırmıştır.

Belirli bir nesile değil her kesime hitap eden yapısıyla hala günümüzde popülerliği koruyan filmler serisinde neden “İnek Şaban” diye bir karakter olduğunu düşündünüz mü? Düşünenler zaten cevabını arayıp kendine uygun bir cevabı seçip ona inanmaya başlamıştır. Bilmeyenler için bu konu hakkında iki görüş onları dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım.

Birinci Görüş

Rıfat ILGAZ’a, Kastamonu Muallim Mektebi’ndeki sınıf arkadaşlarından olan “Öküz Ahmet” ilham olmuştur. Öküz Ahmet lakaplı Ahmet DEMİRALP, sınıfın en saf ve çalışkan öğrencisidir. Bu yüzden bana böyle bir lakap takıldı diyor. Filmde anlatılan şeylerin bir kısmını yaşadığını belirten Ahmet, hepsi de tam anlatıldığı gibi değildi diyor. Sınıfımız disiplinli bir sınıftı, pek yaramazlık yapamazdık diyor. Her ne kadar kilitli dolaplarımız olsa da arkadaşlar köyden malzemeleri aşırırdı özellikle de yaş üzüm gelirse diye anlatıyor.

Ahmet Demiralp - Kemal Sunal
Ahmet Demiralp – Kemal Sunal

Bütün bu anlatılanlar ve söylenenler her ne kadar filmle uyuşuyor olsa da filmdeki karakterin isminin neden İnek Ahmet değil de İnek Şaban olduğunu tam olarak açıklamıyor gibi geldi bana.

İkinci Görüş

Kastamonu’da yaşamış olan Şeyh Şaban-ı Veli isminde bir evliya vardır. Bütün bölge halkının bildiği bir evliya olan Şeyh Şaban-ı Veli’yi itibarsızlaştırmak için filmlerinde bu ismi kullanıldığı görüşü de ikinci görüştür. Bu görüşü destekleyen pek fazla bir kaynak yok elimizde. Sadece basit hikayeler, çıkarımlar ve bir köşe yazısı var.

Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi
Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi

İki görüşü de objektif olarak düşünecek olursak ilk görüşteki mantık hatasını anlattım yukarıda. İnek Şaban değil İnek Ahmet olması gerekiyor diye. İkinci görüşte ise Şaban ismini kötülemenin biraz daha mantıklı olduğu biraz daha göze çarpıyor. Çünkü “Şabaniye” gibi başka filmlerde de kullanıldı bu isimler. Bu konuyla alakalı olarak da isim analizi yaptırdığımız zaman ismin gittikçe artan bir popülaritesi olduğunu görüyoruz. Yani ismi kötülemek yerine biraz daha iyileştirmiş gibi görünüyor.

Bu ve benzer eğitim yazılarımız için Eğitim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir