Değeri Bilinmeyen Dahi: Nikola Tesla

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Değeri Bilinmeyen Dahi: Nikola Tesla

“Bu yazıyı normalde Nikola Tesla’nın ölüm yıldönümü olan 7 Ocak 2019 tarihinde yayınlayacaktım ama yetişmedi. O yüzden kusura bakmayın.”

Twitter’da gördüğüm bir mesajda yan yana iki kişinin fotoğrafı sol taraftaki kişiyi tanıyıp sağ taraftaki kişiyi tanımıyorsanız iş işten geçmiştir gibi bir ifade vardı. Bende düşündüm kim bu soldaki kişi diye bulamadım. Belki de iş işten daha geçmemiştir

Yukarıdakilerin kim olduğunu tanıyor musunuz?

Soldakinin kim olduğunu bilmeyen ve bu yazıyı okuyan birileri olduğunu düşündüğüm için hiç o parlak dimağlarınızı bu bilgiyle doldurmadan sağdaki kişiden bahsetmek istiyorum.

Adını dahi pek bilmediğimiz deha

Sırbıstan’da, 1856 yılında doğmuş olan Nikola Tesla hiç evlenmedi hayatı boyunca. Babası papaz olan birini düşünün ne olmasını beklersiniz. İyi bir din eğitimi alıp papaz olmasını beklerim ben. Ama Tesla babasının izinden değil aslında annesinin izinden gitti. Çünkü annesi pratik zekalı bir kadındı. Belki okuma yazması yoktu ama pırıl pırıl çalışan, magazin programlarıyla uyuşturulmamış (kızanlar olabilir bana kızsınlar, kızsınlar ki doğru yaptığımı biliyim) bir zihni vardı ve mutfağında kendi kendine icatlar yapıyordu. Tesla annesini örnek aldı. Zaten Tesla sadece mühendis olmak istiyordu ve elektrikle uğraşmak.

Nikola Tesla’nın 75. yaşgününde TIME dergisine kapak olmuştur.

İçine kapanık ve sinirli diyebileceğimiz bir yapısı vardı Tesla’nın. Abisi öldükten sonra iyice içine kapandı. Çünkü kendini abisinin ölümünde sorumlu hissediyordu. Sorunları şizofreni seviyesine kadar gitti.

Öğrenim hayatı boyunca 4 tane yabancı dil öğrendi. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi, evrensel dil olan İngilizce, mühendisliğin dili Almanca, Fransızca ve İtalyanca. O zor dönemlerde bu kadar dili öğrenebilmiş peki biz kaç yabancı dil biliyoruz?

Peki neden önemli Tesla’yı bilmek?

En basit ifadeyle geleceği bilmek için önemli. Saygı duymamız gerektiği için önemli diyebilirim. Neden saygı duyalım ne yapmış?

Kablosuz Elektrik Aktarımının Mucidi

Tesla Kablosuz Elektrik Akımı

En bilineni ile başlamak gerekirse hala tam olarak hayata geçirilememiş bir sistem olan elektriğin kablosuz iletimidir. Bildiğimiz veya bilmediğimiz kablosuz olarak çalışabilen bütün sistemlerin temel noktasıdır kablosuz enerji aktarımı aslında.

Alternatif Akımının Mucidi

Tesla Alternatif Akım Çalışmaları

İkinci önemli buluşu ise alternatif akımdır. O dönemde insanlara doğru akım iyidir, doğru akım güzeldir diye söylemlerde bulunuyordu okullar. En basit anlatımıyla doğru akım piller diyebiliriz. Alternatif akım ise prizlerden gelen şehir şebekesi diyebiliriz. O dönemde prizlerden doğru akım geliyordu. Gücün ilk üretildiği yere yakın lambalar parlak yanarken güç kaynağından uzaklaştıkça parlaklığını yitirmeye başlıyordu. Ve Tesla bunun yanlış olduğunu biliyordu. Kendi tabiriyle “kafamda şimşekler çakıyor” diyordu. Sonuç olarak alternatif akımı buldu.

Hepsi Bu Kadar Mı?

Tesla’nın temellerini attığı MR, Radar ve Floresan

Hayır hepsi bu kadar değil. Günümüzde kullandığımız ne kadar elektronik cihaz varsa büyük ihtimalle Tesla’ya borçluyuz. Bugün hala evlerimizde ofislerimizde kullandığımız floresanlardan, savunma sanayinde kullanılan radarlara, sağlık sektöründe kullanılan MR cihazına kadar her türlü elektronik alet Tesla’nın yaptığı çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Bunun gibi daha fazla eğitim yazımızı okumak için linki takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir