Unutulmuş Değerlerimizde Bugün: Wikipedia ve Nasıl Erişiriz?

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Unutulmuş Değerlerimizde Bugün: Wikipedia ve Nasıl Erişiriz?

Wikipedia neydi? Wikipedia bilgiydi, eğitimdi, ödevdi, özgürlüktü, emekti. Peki nerde Wikipedia? Yoksa Wikipedia öldü mü, ıssız acun kaldı mı? En son ne zaman sordunuz bu soruyu kendinize?
Belki öldü diyenler vardır. Çoğumuz umudu kestik veya unuttuk wikipediayı. O yüzden artık ona unutulmuş değer diyebiliriz bence. Belki bu sayfayı okuyan öğretmenler, öğrenciler veya araştırma meraklısı insanlar olabilir. Onlar için bir amme hizmeti olması açısından geç kalmış bir bilgiyi vermek istiyorum. Wikipedia ölmedi kalbimizde yaşıyor.

Ne demek istiyorum?

Şunu demek istiyorum ki Wikipedia’yı unutmadık o da bizi unutmadı. Eksik olan Facebook, Twitter(ben Twitter’ı bir şeyler öğrenmek maksatlı kullanıyorum diyenleri tenzih ediyorum) veya Youtube (ben Youtube’u ders çalışmak için kullanıyorum diyenleri de tenzih ediyorum) olsa bütün haber siteleri hatta bütün internet çalkalanırdı. Hemen herkes Youtube’a nasıl girilir? Facebook’a nasıl girilir? diye arama yapardı. Peki Wikipedia için ne kadar arama yaptık?

google arama karşılaştırması

Yukarıda gördüğümüz tablo bilgiye ihtiyaç duymadığımızı gülüp eğlenip muhabbet etmek istediğimizi gösteren bir tabloya benziyor. Ben demiyorum, Google diyor. En alttaki kırmızı çizgi sıfırı göstermek için değil Google’da son 1 senede Wikipedia diye arama yapanları gösteriyor aslında.

Tamam bunları anladık. Biz Wikipedia kullanmak istiyoruz.

Yukarıda maalesef ülkemizin acı gerçekleri ile yüzleştik. Şimdi ise bu acı gerçeklerden uzaklaşıp asıl olaya geliyim. Wikipedia’yı nasıl kullanıcaz?

Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullandığınızı varsayarak başlıyorum.

VPN kullanacağız. Ülke olarak VPN kullanımına pek yabancı değiliz. Ama bazı VPN lerin çalışmadığını bende kullanarak test ettim. Bu yüzden çalışan bir VPN tavsiyesi olarak Hotspot Shield VPN’i tavsiye edebilirim. Chrome a eklenti olarak kurmanız gerekir. Linkten kurabilirsiniz.

hotspot chrome eklentisi

İkinci olarak ben VPN kullanayım ama o VPN nasıl ki bilemedim diyenler için de Opera tarayıcıyı tavsiye ederim. Opera web tarayıcısı dahili VPN hizmeti barındıran bir tarayıcıdır. Adres çubuğunun sol tarafında VPN sekmesi bulunur. Tıklayıp hızlıca açabilirsiniz VPN hizmetini. Kullanması kolay bir tarayıcıdır.

Son olarak da ben VPN le falan uğraşamam diyenler için Wikiwand Chrome eklentisi derdimize derman oluyor. Sadece Wikipedia’yı açmakla kalmıyor, üstüne bir de modern bir Wikipedia tasarımı sunuyor.

wikiwand chrome eklentisi ve saya görünümü

Ben Android telefondan girmek istiyorum diyenler de böyle gelsin.

Telefonlar için de VPN uygulamaları mevcut onları kullanabilirsiniz. Ben size içinde VPN hizmeti olan tarayıcı uygulaması söyleyeceğim. İsmi Aloha.

aloha android uygulması ekran görüntüsü

İyi bunlar hoş güzel de 40 yılda bir giriyorum uygulama mı yükleyim diyenler de böyle gelsin.

Aradık Google’da herhangi bir şeyi. Karşımıza Wikipedia bağlantısı çıktı. Üff püff demeden inatçı bir şekilde tıklıyoruz Wikipedi bağlantısına. Karşımıza üzgün Google resmi ve bu sayfaya ulaşılamıyor uyarıları çıksa da vazgeçmiyoruz. Çünkü kaderimizin değişeceği yer en çok zorlandığımız yerdir. Tam o uyarılar çıkmışken adres çubuğuna gidip, Wikipedia’nın “W” harfinin önüne bir adet “0” (sıfır) yazıyoruz. Wikipedia’nın mirror sitesi olan Wikizeroo bağlantısı ile aradığımız bilgiye ulaşabiliriz. Burada ben sizin için güzel Başkentimizi arayıp buldum. Linke tıklayıp kaderinizin değiştiğini siz de farkedebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Daha fazla eğitim yazımız için bizi takipte kalın. Sitemizi gezmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir