Doğru bildiğimiz yanlış: “Elmadaki parafin tehlikesi !”

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Doğru bildiğimiz yanlış: “Elmadaki parafin tehlikesi !”

Hayatta herkes her şeyi doğru yaptığını sanar. Bu herkesten biri de benim aslında… Ya büyüklerimiz böyle öğretmiştir ya bir yerde görmüşüzdür ya da alışkanlık haline gelmiştir. Ama bir anda yıllarca bildiğimiz doğrular yanlış olabilir. Tam da bunun üzerine değineceğim. Bu yazımda doğru bildiğimiz yanlış, elmadaki parafin tehlikesi konusunu anlatacağım.

Hep denilmiştir;”meyveleri kabuğu ile tüketmek daha sağlıklı,vitamini kabuğundadir.” Acaba her meyve için geçerli midir? Elbette değilmiş…Nasıl ? Neden ? Hangisi? Derseniz buyrun anlatayım size…

Bir gün uzandım koltuğa öyle yatarken TV de çıkan bir haber dikkatimi çekti. 3 kelimelik cümle;” ELMADAKİ PARAFİN TEHLİKESİ ” Parafin sözcüğünün ne anlama geldiğini bende bilmiyordum. Hemen ne demek olduğuna baktım.

parafin

Parafin : Neft, katran ve petrol gibi maddelerden çıkarılan, beyaz renkli, yarı saydam ve buharı parlak alevle yanan kozmetik de dahil birçok sektörde kullanılan bir hidrokarbon çeşididir. Daha fazla bilgi için linkteki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

parafinden yapılmış mum

İşte bu madde elmanın dış yüzeyine uygulanıp elmayı daha gösterişli,parlak hale getiriyor. Elmanın kabuğunu bıçakla hafif kazıdığınızda beyaz bir tabaka çıkıyor. Bunun adı parafin ve sağlığa oldukça zararlı.İnsan vücuduna girdiğinde kanser oluşumunu tetikliyor. Yani kanser tehlikesi büyüktür. Bu yüzden yıllardır bildiğimiz vitamini kabuğundadır deyip tükettiğimiz elmaları kabuğunu soyarak tüketmeliyiz. Bu daha sağlıklı olacaktır.

elmadaki parafin tehlikesi

“Elmadaki Parafin Tehlikesi” adlı yazımızın sonuna geldik. Bu ve benzer yazılarımız için Eğitim kategorimiz altındaki Genel kategorisinden bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir