Google Lens nedir? Nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Google Lens nedir? Nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Google Lens nedir?

Bugün Google uygulamalarından “Google Lens nedir? Ne işe yarar?” adlı yazımızda Google Lens’in neler yapabileceğini anlatıp örnek ekran fotoğraflarını paylaşacağım. 

Google Lens, dün bahsettiğim Google Asistan‘la beraber ülkemizde aktif olan, yapay zeka destekli kamera uygulamasıdır. İlk olarak 2017 yılında Google I/O  etkinliğinde tanıtılan Google Lens, Googles adlı uygulmanın yerine sunuldu. Halihazırda neredeyse fotoğraf ve video çekmekten daha fazla bir iş yapamayan “akıllı” olmayan telefon ve tablet kameralarımıza yapay bir zeka katarak akıllı hale getiriyor diyebilirim. Çevremizi anlamlandırmak için kullanılan bir cep asistanı diyebiliriz.

Peki Google Lens neler yapabiliyor?

Şimdi hep beraber örneklerle Google Lens’in neler yapabileceğine bakalım.

Google Lens patik.
Google Lens örnek patik tanıma fotoğrafı.

Yukaıdaki fotoğrafta görüleceği üzere evde yapılmış bir patiğin fotoğrafını çektiğimizde tam olarak anlamasa da gayet güzel bir şekilde benzer fotoğrafları gösterebiliyor ve bu fotoğraflardan google araması yapabiliyor. Gelin başka bir örneğe bakalım.

Google Lens kartvizit.
Google Lens kartviziti tanıma fotoğrafı.

Yukarıdaki örnekte görülebileceği üzere bir kartvizitden anlamlı sonuçlar çıkarabiliyor. Sigorta şirketinin ismi, , şirketin sahibi (ismini google’da aramak için büyüteçli isme tıklamak yetiyor), sigorta şirketinin adresi (google haritalara direk bağlantı veriyor), telefon numarası (telefon simgesine tıkladığınızda direk arayabilirsiniz) ve e-posta adresi (kişilerinize ekleyebilirsiniz veya mail atabilirsiniz) Google Lens’in anlamlandırabildiği şeylerden sadece birkaçı. Anlamladırdığı şeylerin etrafını şeffaf beyaz şeritle çevreliyor. Onlara dokunduğunuzda daha detaylı bilgi verebiliyor.Google Lens’in neler yapabileceğini madde madde anlatacak olursak;

  • Yazıları anlamlı hale dönüştürüp kullanmanıza izin verir.
  • Rakamları ve sayıları anlamlı hale dönüştürür (örnek:telefon numaraları)
  • Kıyafet veya modaya uygun şeylerin fotoğrafları çekildiğinde o kıyafeti ve alternatiflerini gösterebilir.
  • Adını bilmediğiniz bir bitkinin fotoğrafını çektiğinizde addını söyleyebilir.
  • Cinsini bilmediğiniz kedi,köpek vs hayvanların cinsini söyleyebilir.
  • Bilmediğiniz tarihi bir binanın fotoğrafını çektiğinizde size o binayla alakalı Google aramasından çıkan sonuçları gösterebilir.
  • Barkod veya karekod tarattığınızda ne anlama geldiğini söyleyebilir.

Google Lens nedir? Ne işe yarar? isimli yazımızın sonuna geldik. Daha detaylı bilgi için Google’ın resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazan: Hicabi YILMAZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir