FHE – Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşmanın Yolu

Her telden içeriğin yer aldığı site...

FHE – Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşmanın Yolu

Genelde hedeflerimize ulaşamamamızın asıl sebebi nasıl yapacağımızı bilmememiz değil yetersiz motivasyondur. Sonuçta dağcılığa başlamak ya da bir web sitesini açıp işletmek roket bilimi değil.

Motivasyonun Anahtarı

Son yapılan çalışmalara göre FHE yani Fonksiyonel Hayal Eğitimi terapisi ile çok iyi bir şekilde motive olabilirsiniz. Bu terapi kısaca hedeflediğiniz işi başarmanın nasıl bir his olduğunu hayal etmekten geçiyor.

Terapistler bu eğitimde kişilerden genellikle bir hayal kurmasını istiyor. Mesela bir limon hayal edin. Çok basit değil mi? Ona dokunduğunuzu düşünün, limonun suyunu içtiğini düşünün, ekşi değil mi? Ve gözünüze sıktığınızı düşünün. İğrenç değil mi?

İnsan hayal gücü 5 duyu organıyla birlikte çalışır. İşte bu FHE’nin temelini oluşturan kısım; “HAYAL GÜCÜ”. Mesela önemli bir şeyi hedeflediniz ve bu hedefe ulaşmanın çok iyi bir şey olduğunu hayal edebilirsiniz. Ama bu terapi için yeterli değildir. O hedefe ulaştığınızda yaşayacağınız her şeyi hayal etmelisiniz, sesleri, kokuyu, manzarayı, çevrenizi, arkadaşlarınızı.

Kilo Vermek 6 Kat Daha Kolaylaştı

FHE’nin etkisini test etmek için kilo vermek isteyen 141 kişinin katıldığı bir çalışma düzenlendi. Bir grup sadece motivasyon terapisi alırken diğer grup FHE terapisi aldı. Sonuçlar inanılmazdı. 6 ay süren terapiler sonucunda FHE terapisi alan gruptaki katılımcıların kilo verme oranı diğer gruba göre 6 kat daha fazlaydı.

Motivasyonel yöntem bir adama balık vermekse, FHE o adama balık tutmasını öğretmektir. Bu yöntem sadece kilo vermek için değil koyduğunuz herhangi bir hedefi gerçekleştirmek için kullanılabilir ve bunun için bir terapiste ihtiyacınız yok. Güç senin içinde sadece hayal edip onu ortaya çıkarman gerekiyor.

Çevirmen Notu: Bu eğitimin Yıldız Savaşları serisinden akılda kalan  “May the Force be with YOU (“Güç Seninle Olsun”) repliğinden yola çıkılarak hazırlandığını düşünüyorum.

Kaynak: https://curiosity.com/topics/a-technique-called-fit-can-help-you-achieve-your-goals-faster-curiosity/

Çevirmen: Hicabi YILMAZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir