Yapay Zeka Nedir?

Her telden içeriğin yer aldığı site...

Yapay Zeka Nedir?

İnsanın bilişini-eylemini taklit eden, karar verme veya hesaplama süreçlerini kullanan makinelerdir. Yapay zeka, genellikle, bilgisayarların insanlar tarafından yapıldığında zeka gerektiren şeyler yapmasını sağlama bilimidir.

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı?

Bilgisayar teknolojilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde, “Makineler düşünebilir mi?” sorusunun Mathison Turing tarafından sorulması ile, hakkında ilk adımların atılmaya başlandığı yapay zeka, 2. Dünya Savaşı döneminde çeşitli askeri silah teknolojilerin ortaya çıkması ve bilgisayarların gelişmesindeki en önemli etkenlerden biridir.

Eski dönemlerde çok yavaş gelişse de günümüze kadar önemli adımların atıldığı yapay zeka, bugün yetenekli robotların ortaya çıkması ile, ne kadar ilerlendiğini ortaya koymaktadır.

Çeşitli şifre algoritmaları ve veri çalışmaları ile birlikte ortaya çıkan Makine Zekası kavramı, ilk bilgisayarlardan bugünkü akıllı telefonlara kadar, üretilen tüm teknolojik cihazların, insan temel alınarak geliştirildiğini ortaya koymaktadır.

Yapay Zekanın Geleceği Nedir?

Yapay zeka ile alaklı birden fazla senaryo vardır. Bunlar iyi, kötü ve nötr olarak tanımlayabilriz. Kötü senaryoda terminatör benzeri insansın robotların dünyayı ele geçireceği varsayılmaktadır. İyi senaryoda ise bütün işleri yapan ve gelişimini sadece insanların ve dünyanın iyiliği için kullanacaktır. Nötr senaryoda ise yapay zeka gelişimi belirli bir limiti aşamayacağı ve sahibinin kontrolünden çıkamayacağı için sahibine göre şekillenecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir